25 locals named to D-13 volleyball teams


By Bryan Walters - bwalters@civitasmedia.com



Southern senior Kamryn Smith receives a serve during the Lady Tornadoes’ loss to Waterford, on September 19, in Racine.


Alex Hawley/OVP Sports

A total of 25 people from the Ohio side of the Ohio Valley Publishing area were chosen to the 2016 District 13 Coaches Association volleyball teams, as selected by the coaches within the eastern side of the southeast Ohio district.

Each of the six programs located in Gallia and Meigs counties received at least two honorees, with Gallia Academy leading all of the local teams with seven selections following an unbeaten regular season and a district final appearance.

GAHS coach Janice Rosier was joined by Athens coach Natalie Bobo as Division II co-coaches of the year. Naomi Oberg of Athens was the D-2 offensive player of the year and Katie Knowlton of Warren was the D-2 defensive POY.

Grace Martin and Ashton Webb both earned first team honors in Division II for the Blue Angels, while Carly Shriver was a second team choice.

Jenna Meadows, Brooke Pasquale and Ryleigh Caldwell all garnered honorable mention accolades as well for Gallia Academy.

Meigs earned two selections on the Division II squad, with Devyn Oliver being named to the first team and Alliyah Pullins being named to the second team.

River Valley had four players selected to the Division III squad, with Angel Toler coming away with the highest honor as a second team choice.

Isabella Mershon, Carly Gilmore and Jaden Neal were also honorable mention choices for the Lady Raiders in Division III.

Jada Mace of Alexander was the D-3 offensive player of the year and Jessie Addis of Nelsonville-York was the D-3 defensive POY.

Ironton coach Beth Campbell was chosen as the D-3 coach of the year. Nikki Olhms of Alexander was also presented with the Coaches Achievement award this year.

Southern — also a district finalist — trailed only GAHS in local selections with six representatives, which included one special honor for SHS senior Kamryn Smith after being named the Division IV defensive player of the year.

Megan Ball of Waterford was named the D-4 offensive player of the year. No coach of the year selection was listed in Division IV.

Amanda Cole and Marlee Maynard were first team selections for the Lady Tornadoes in D-4, while Sierra Cleland was a second team choice.

Faith Teaford and Marissa Johnson were also named as D-4 honorable mention selections for the Purple and Gold.

Eastern had three selections, with Katlyn Barber leading the way as a first team choice. Morgan Baer was a second team selection in D-4, while Morgain Little was an honorable mention choice for the Lady Eagles.

South Gallia had three selections to the D-4 honorable mention list in Rachel Colburn, Erin Evans and Taylor Burnette.

Naomi Oberg (Athens), Jada Mace (Alexander) and Kamryn Smith (Southern) will also be the District 13 state representatives for the Ohio all-star game later this year.

A look at the complete list of 2016 District 13 volleyball selections.

DIVISION I

First Team: Jaiden Spackey (Logan).

Second Team: Danielle Arnett (Logan).

Honorable Mention: Rachel Pierce (Logan).

DIVISION II

First Team

Grace Martin and Ashton Webb (Gallia Academy); Devyn Oliver (Meigs); Naomi Oberg and Sierra Smith (Athens); Katie Knowlton and Hope Murdock (Warren); Natalie Brooks, Alexis Palazzo and Hannah Grosel (Marietta).

Offensive POY: Naomi Oberg, Athens.

Defensive POY: Katie Knowlton, Warren.

Co-coaches of the year: Janice Rosier (GAHS) and Natalie Bobo (AHS).

Second Team

Carly Shriver (Gallia Academy); Alliyah Pullins (Meigs); Serena Smith and Gabby Carey (Athens); Julia Hamrick (Warren); Olivia Carroll (Jackson).

Honorable Mention

Jenna Meadows, Brooke Pasquale and Ryleigh Caldwell (Gallia Academy); Maylea Huff and Becca Clemons (Vinton County); Melinda Ruggles, Abbey Munn and Mariah Ridgeway (Jackson); Mackenzie Heller (Athens); Kate Liston and Hilary Murdock (Warren); Lexi Lincoln (Marietta).

DIVISION III

First Team

Jada Mace, Jala Mace and Jenna Terry (Alexander); Jessie Addis and Sam Taylor (Nelsonville-York); Zakia Lee (Ironton); Paige O’Neil and Emma Ousley (Wellston); McKenna Curry (Chesapeake); Mackenzie Fugitt and Brooklyn Badgett (South Point); Anna Darby (Rock Hill).

Offensive POY: Jada Mace, Alexander.

Defensive POY: Jessie Addis, Nelsonville-York.

Coach of the year: Beth Campbell, Ironton.

Second Team

Angel Toler (River Valley); Jordan Fick (Nelsonville-York); D’Laynie Keith (Ironton); Jill Harriston (Rock Hill); Natalee Hall (Chesapeake); Carlee Dempsey (Oak Hill); Nicole Hudnell (Alexander).

Honorable Mention

Isabella Mershon, Carly Gilmore and Jaden Neal (River Valley); Sidney Fick (Nelsonville-York); Ashtyn Lewis, Katie Downard and Sydney Mullins (Wellston); Alyssa Monnig (Rock Hill); Alyssa Lewis and Kenzie Cremeens (Ironton); Jozy Jones and Jaylynn Pine (Chesapeake); Taylor Ross (Oak Hill); Kasey Murphy, Skylar Morrison, Brianna Robinson, Katelyn Ferguson and Brianna Stumbo (Coal Grove); Sydney Davis and Hunter Markins (Alexander); Selena Marcum and Rachel Wheeler (South Point); Emily Chapman, Nicole Wagner and Caroline Swolsky (Fairland).

DIVISION IV

First Team

Kamryn Smith, Amanda Cole and Marlee Maynard (Southern); Katlyn Barber (Eastern); Megan Ball, Jillian McCutcheon and Alli Kern (Waterford); Alexa Shust (Trimble); Alyson Johnson (Ironton SJ).

Offensive POY: Megan Ball, Waterford.

Defensive POY: Kamryn Smith, Southern.

Second Team

Sierra Cleland (Southern); Morgan Baer (Eastern); Hannah Duff (Waterford); Miranda Scott (Fed Hock); Sierra Ross (Symmes Valley); Taya Lackey (Trimble); Lacey Alexander (Miller).

Honorable Mention

Faith Teaford and Marissa Johnson (Southern); Morgain Little (Eastern); Rachel Colburn, Erin Evans and Taylor Burnette (South Gallia); Paige Watkins (Fed Hock); Kinley Patterson (Symmes Valley); Trinidy King, Alexandria Williams and Daisy Cowdery (Belpre); Sydney Hardy and Emily Ward (Trimble); Kelsey Malone and Grace Miller (Ironton SJ); Hayley Duff and Denise Young (Waterford); Ryleigh Newman and Olivia Hook (Miller).

Bryan Walters can be reached at 740-446-2342, ext. 2101.

Southern senior Kamryn Smith receives a serve during the Lady Tornadoes’ loss to Waterford, on September 19, in Racine.
http://mydailysentinel.com/wp-content/uploads/2016/11/web1_11.6-SHS-Smith.jpgSouthern senior Kamryn Smith receives a serve during the Lady Tornadoes’ loss to Waterford, on September 19, in Racine. Alex Hawley/OVP Sports

By Bryan Walters

bwalters@civitasmedia.com

comments powered by Disqus