4 Raiders named to D-5 All-Ohio teams


By Bryan Walters - bwalters@civitasmedia.com



River Valley running back Mark Wray (45) waits on a block from teammate Sam Payne during a fourth quarter carry Saturday night in a Week 2 football contest against Gallia Academy at Raider Field in Bidwell, Ohio.


Bryan Walters/OVP Sports

COLUMBUS, Ohio — Four players from the Ohio Valley Publishing area were selected to the Associated Press Division V All-Ohio football team, as voted on by a panel of AP sports writers throughout the Buckeye State.

Of the six local programs, only River Valley competed at the D-5 level this past fall, with the Raiders earning the program’s first-ever playoff appearance while finishing 7-4 overall.

Three of the four players selected to the All-Ohio squad were special mention choices, with the lone exception being RVHS senior Mark Wray. Wray was a third team selection at running back after averaging 4.3 yards per carry, but the senior also accounted for over 1,000 yards of total offense to go along with 93 tackles and three successful field goals.

Joining Wray on the All-Ohio team are RVHS seniors Kirk Morrow, Justin Arrowood and Dayton Hardway.

Morrow finished the regular season with 829 receiving yards and 10 touchdowns on 48 catches, while Hardway went 87-of-172 passing for 1,372 yards — which included 13 touchdowns and seven interceptions.

Arrowood led the Raider defense with 105 tackles and also recorded two sacks at his linebacker position.

Wray, Hardway and Arrowood are all first-time selections to the All-Ohio squad in football, while Morrow is making his second straight appearance on the squad.

The Division V Offensive Player of the Year award went to senior quarterback Jack Hemmelgarn of Coldwater, while senior lineman Prince Sammons of Cincinnati Hills Christian Academy was named Defensive Player of the Year. The Division V Coach of the Year award went to Zach Gardner of Magnolia Sandy Valley.

Bryan Walters can be reached at 740-446-2342, ext. 2101.

DIVISION V

First Team

Offense

Ends-Jerome Buckner, Columbus Academy, 5-foot-8, 155 pounds, so.; Jacob Wagner, Magnolia Sandy Valley, 6-1, 185, sr.; Nick Strausbaugh, Apple Creek Waynedale, 6-0, 188, sr.; Drew Ogletree, Dayton Northridge, 6-6, 205, sr.

Linemen-Sam Hall, Wheelersburg, 6-4, 285, sr.; Travis Szczublewski, Rossford, 6-1, 215, sr.; Michael Mollohan, Mount Gilead, 6-4, 275, sr.; Chris Harbison, Canton Central Catholic, 5-10, 245, sr.; Noyen, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-2, 255 jr.; Brandon Cox, Richwood North Union, 5-11, 275, sr.

Quarterbacks-Bailey Breitenstine, Doylestown Chippewa, 5-8, 160, sr.; Jack Hemmelgarn, 5-10, 155, Coldwater, sr.; Kyle Davis, Wheelersburg, 6-0, 175, sr.; Johnny Noyen, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-1, 189, sr. Backs- Zach Hicks, Columbiana Crestview, 5-8, 165, sr., Jarett Young, Burton Berkshire, 5-5, 160, sr.; Mason Chapman, Albany Alexander, 6-0, 200, sr.; Branden Short, Milbury Lake, 5-10, 196, sr., Drake Barnett, Galion, 5-10, 175, sr., Travis Stenson, Cadiz Harrison Central, 6-3, 195, sr.

Kicker-Lucas Munroe, Milan Edison, 5-10, 150, sr.

Defense

Linemen-Malave Bettinger, Coldwater, 6-1, 225, sr.; Prince Sammons, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-8, 275, sr.; Matthew Moodt, Orwell Grand Valley, 6-2, 205, sr.; Nick Gelhaus, Cincinnati Madeira, 6-3, 275, sr.; Francesco Borcellino, Magnolia Sandy Valley, 6-2, 260, jr.

Linebackers-Desmond Young, Ironton, 6-1, 230, sr.; Brice Hammond, West Lafayette Ridgewood, 6-0 180, sr.; Doug Price, Doylestown Chippewa, 5-8, 165, sr.; Dallas Foster, Sugarcreek Garaway, 6-3, 217, sr.; Truman Love, Chillicothe Zane Trace, 6-1, 225, sr.

Backs-Deondre Cook, Mount Gilead, 5-8, 155, sr.; John Colangelo, Canton Central Catholic, 5-9, 160, sr.; Cameron Mazzone, Gates Mills Hawken, 5-8, 150, sr.; Brandon Mitchell, Cadiz Harrison Central, 6-2, 165, sr.; Hunter Edwards, West Salem Northwestern, 5-9, 150, sr.

Punter-Jerry Bennett, Doylestown Chippewa, 6-2, 170, sr.

Offensive player of the year: Jack Hemmelgarn, Coldwater

Defensive player of the year: Prince Sammons, Cincinnati Hills Christian Academy

Coach of the Year: Coach Zach Gardner, Magnolia Sandy Valley

Second Team

Offense

Ends-Nico Sansotta, Marion Pleasant, 6-4, 195, sr.; Aaron Harlamert, Coldwater, 6-2, 175, sr.; Ronald Jones, Beachwood, 6-4, 220, sr.

Linemen-Joel Honigfiord, Sugarcreek Garaway, 6-6, 259, jr.; Tavis Stika, Creston Norwayne, 6-1, 220, sr.; Matt Ryser, Garrettsville Garfield, 6-2, 245, sr.; Austin Mathis, Orwell Grand Valley, 6-1, 285, jr.

Quarterbacks-Nelson Mozden, Magnolia Sandy Valley, 6-0, 175, jr.; Brevin Riebe, Apple Creek Waynedale, 5-11, 178, sr.; Joe Craycraft, Marion Pleasant, 6-3, 200, jr.; Bryce McComb, Swanton, 6-1, 170, sr.

Backs-Andrew Hython, Martins Ferry, 6-0, 178, sr.; Jake Fortney, Coshocton, 6-0, 200, jr; Logan Test, Jamestown Greeneview, 5-10, 180, sr.; Jeremy Miller, Creston Norwayne, 5-11, 205, sr.; Ridge Reed, Carlisle, 6-1, 205, jr.; Owen Moyer, Milan Edison, 6-0, 155, sr., Keevon Harris, Leavittsburg LaBrae, 6-3, 205, sr.; Erik Davis, Rossford, 6-1, 190, sr.

Kicker-Dan Mills, Canton Central Catholic, 6-0, 175, jr.

Defense Linemen-Keith Leindecker, West Lafayette Ridgewood, 6-3, 235, jr.; Joe Percich, Leavittsburg LaBrae, 6-0, 220, sr.; Matt Barbour, Martins Ferry, 6-1, 240, sr..

Linebackers-Jake Megois, Cincinnati Madeira, 6-1, 195, sr.; Alec Rhodes, Findlay Liberty-Benton, 6-1, 218, sr.; JR Renforth, South Range, 5-10, 175, sr.; Trevor Good, Brookville, 5-11, 210, sr.; Griffin Baumoel, Canton Central Catholic, 6-2, 205, jr.; Luke Stuffel, Canton Central Catholic, 6-5, 225, sr.

Backs-John Vallery, London Madison Plains, 6-0, 155, sr.; Zac Thurman, Elyria Catholic, 5-8, 151, sr.; Austin Delk, Brookville, 6-0, 175, sr.; Bryce Butler, Cincinnati Clark Montessori, 6-1, 170, sr.; Robbie Gilsdorf, Swanton, 5-9, 160, sr.; Jordan Howard, Wheelersburg, 5-9, 185, sr.

Third Team

Offense

Ends-Cole Virgin, Elyria Catholic, 6-3, 187, sr.; Darin Guice, Elyria Catholic, 5-8, 160, sr.

Linemen-Caleb Green, Jamestown Greeneview, 6-0, 235, sr.; Mickey O’Neil, Elyria Catholic, 6-2, 253, sr.

Quarterback-Max Carevic, Wellington, 6-2, 200, jr.; Jake Kuchta, Elyria Catholic, 6-1, 173, sr.

Backs-Mark Wray, Bidwell River Valley, 6-2, 205, sr.; Josh Pickett, East Palestine, 6-0, 170 sr.; Chris Jones, Rocky River Lutheran West, 5-6, 180, jr.; Joel Dunkle, Chillicothe Zane Trace, 5-8, 165, sr.

Kicker-Sam Tuckerman, Columbus Academy, 6-1, 185, sr.

Defense

Linemen-Tanner Reaser, Elyria Catholic, 5-9, 162, sr.; Nathan Daniszewski, Canfield South Range, 6-0, 205, jr. Linebackers-Doug Taylor, Elyria Catholic, 6-2, 230, jr. Backs-Emil Hess, Burton Berkshire, 6-4, 165, jr.

Special Mention

Reed Tucker, Worthington Christian; Jack Mills, Columbus Academy; Josh Monroe, Richwood North Union; Garrett Robberts, Utica; Andy Wilson, London Madison Plains; Jonah Barnett, Mount Gilead; Braden Glasgow, Liberty Union; Nate Hammons, Richwood North Union;

Brett Bates, Columbus Academy; Jack Bitler, Baltimore Liberty Union; Zack Foster, Mount Gilead; Mitchell Marston, Utica; Roman Bellisari, Columbus Academy; Corbin Bunsold, Richwood North Union; Jake Dempsey, Baltimore Liberty Union; Lee Griffin, London Madison Plains; Daniel Hatfield, Johnstown Northridge; Peyton Snow, Utica; Wyatt Pertuset, Richwood North Union;

Andrew Mason, Coshocton,; RJ Jacobs, Sugarcreek Garaway; Bobby Stewart, Belmont Union Local; Trent Harrison, West Lafayette Ridgewood; Dray Bracken, Magnolia Sandy Valley; Austyn Porter, Cadiz Harrison Central; Quinn Miller, Sugarcreek Garaway; Darren Finn, Magnolia Sandy Valley; Travis Brenton Stull, Cadiz Harrison Central; Emilio Appolloni, Martins Ferry; Jordan Carkin, Coshocton; Nathaniel Thompson, West Lafayette Ridgewood; Keith Claxon, West Lafayette Ridgewood;

Francesco Borcellino, Magnolia Sandy Valley; Keith Leindecker, West Lafayette Ridgewood; Kobie Means, Coshocton, Jesse Ball, Cadiz Harrison Central; Antony Risley, Cadiz Harrison Central; Dalton Hoover, Martins Ferry; Brandon Murphy, Magnolia Sandy Valley; Dimetree Turner, Belmont Union Local; Kodey Lewis, Zoarville Tuscarawas Valley;

Allan Benson, Sullivan Black River; Logan Garrett, Wooster Triway; Jarred Jones, Columbiana Crestview; Aaron Proakis; Tavis Stika, Creston Norwayne; Coit Anderson, Creston Norwayne; Carlton Brown, Leavittsburg LaBrae; Mason Karn, Massillon Tuslaw; Jordan Murphy, Columbiana Crestview; Trevor Kimmel, East Palestine; Trent Harrell, Doylestown Chippewa; Jacob Sattelmaier, Creston Norwayne; Colton Antram, Hanoverton United; Andrew Cree, Leavittsburg LaBrae; Ant-juan Lewis, Apple Creek Waynedale; Griffin Howell, Warren Champion; Aaron Spidell, Apple Creek Waynedale; Parker Smith, West Salem Northwestern.

Gordon Cossick, Burton Berkshire; Austin Mathis, Orwell Grand Valley; Logan Kuhmer, Burton Berkshire; Jack Green, Gates Mills Hawken; Tyler Leroux, Gates Mills Gilmour Academy; Becky Horvath, Elyria Catholic; Spencer Wilson, Gates Mills Hawken; Kevin Mullen, Cleveland Villa Angela-St. Joseph; Jonathan Simmons, Gates Mills Hawken; Adler Vasiloff, Rocky River Lutheran West; Michael Risko, Burton Berkshire; Jake Reichek, Orwell Grand Valley; Will Blechschmid, Burton Berkshire;

Gunnar Oakes, Swanton; Adam Duncan, Millbury Lake; Brandon Forsthoefel, Coldwater; Ben Gastier, Milan Edison; Dean Sego, Swanton; Jimmy Urias, Millbury Lake; Nick Koback, Swanton; Malave Bettinger, Coldwater; Isaiah Davis, Galion; J.D. Reisinger, Swanton; Chris Orcutt, Pemberville Eastwood; Kraig Schoenherr, Coldwater; Dalton Burns, Milan Edison; Nick DeLauter, Millbury Lake; Colton Moore, Galion; Keegan Hall, Milan Edison;

Mason Peart, Williamsport Westfall; Forrest Hale, Wellston; Lucas Campbell, Ironton; Trystan Matney, Ironton Rock Hill; Cody Swann, Oak Hill; Chasen Burk, Wheelersburg; Pierce Mowery, Chillicothe Zane Trace; Kirk Morrow, Bidwell River Valley; Lukas Thompson, Albany Alexander; Nick Metzler, Oak Hill; Cameron Chitwood, Piketon; Shea Grigsby, Albany Alexander; Tyler Webb, Ironton; Chris Williams, Wellston; Dayton Hardway, Bidwell River Valley; Cole Lowery, Portsmouth; Andrew Barker, Ironton; Danny Long, Ironton Rock Hill; Donnie Borens, McDermott Northwest; Austin Hollins, Portsmouth; Daylor Lewis, Wheelersburg; Aiden Place, Chillicothe Zane Trace; Chace Harris, Albany Alexander; Hayden Robinson, Ironton; Garrett Simon, McDermott Northwest; Cain Madden, Minford; Matt Smith, Piketon; Justin Arrowood, Bidwell River Valley; Trent Bradbury, Albany Alexander; Reed Murnahan, South Point; Xander Carmichael, Wheelersburg; Jordan Brigner, McDermott Northwest; Josh Davis, West Portsmouth Portsmouth West; Eli Daniels, Minford; A.J. Marks, Albany Alexander; Chance Blankenship, Ironton Rock Hill; Jake Darnell, Wheelersburg; Willy Harris, Oak Hill;

Drew Ogletree, Dayton Northridge; Kyle Wheat, Brookville; Lane McKinney, Springfield Northeastern; Anthony Carroll, Dayton Northridge; Collin Peters, Versailles; Bailey Wallen, Brookville; Christopher Landgrebe, Cincinnati Madeira; Prince Sammons, Cincinnati Hills Christian Academy; Nick Gelhaus, Cincinnati Madeira; Reece Human, Carlisle; AJ Hammonds, Cincinnati North College Hill; Austin Menker, West Milton Milton-Union; JuJuan Linzy, Cincinnati North College Hill; Blake Stephens, Anna; Kain Luthman, Anna.

River Valley running back Mark Wray (45) waits on a block from teammate Sam Payne during a fourth quarter carry Saturday night in a Week 2 football contest against Gallia Academy at Raider Field in Bidwell, Ohio.
http://mydailysentinel.com/wp-content/uploads/2015/12/web1_12.4-RV-Wray.jpgRiver Valley running back Mark Wray (45) waits on a block from teammate Sam Payne during a fourth quarter carry Saturday night in a Week 2 football contest against Gallia Academy at Raider Field in Bidwell, Ohio. Bryan Walters/OVP Sports

By Bryan Walters

bwalters@civitasmedia.com

comments powered by Disqus