Fairland wins Saunders Relays

By Alex Hawley - ahawley@civitasmedia.com

CENTENARY, Ohio — It was the Dragons’ day.

The Fairland boys and girls track and field teams both claimed first place in Wednesday’s Saunders Relays, hosted by Gallia Academy.

The FHS boys team scored a 104 to take first place, while the host Blue Devils were second with 82. Point Pleasant claimed third with 52 points, followed by Parkersburg (48), Chesapeake (44) and Huntington (22).

The Blue Devils’ relay quartet of Dylan Nunn, Zac Bokal, Kaleb Crisenbery and Isaiah Lester claimed first in each the 800m sprint medley (1:39.47), 4x200m relay (1:39.10) and the 4x400m relay (3:40.13), while Nunn, Ezra Blain and Lorenzo Pirollo won the long jump relay with a combined distance of 49-1.5.

Lester and Crisenbery combined to take second in the high jump relay (11-00), while the 4x800m relay team of Kyle Greenlee, Caleb Greenlee, Devon Barnes and Cade Mason was second, with a time of 9:29.80.

Point Pleasant’s trio of Cody Mitchell, Tannor Hill and Brandon Gleason won the shot put relay with a combined distance of 129-2.25, while Mitchell, Hill and Alex Gibbs won the discus throw relay with a combined distance of 348-4.

The PPHS junior pole vaulting duo of Trevor and Tate Hawkins (19-6) took second place, while the 4x100m quartet of Sheb Harris, Grant Safford, Cason Payne and Keyshawn Stover (49.04) finished second.

The Lady Dragons scored 94 to win the girls competition, while GAHS (86) was second and PPHS (80) was third. Parkersburg finished fourth with 54 points, Chesapeake was next with 26, while Huntington rounded out the six-team field with eight.

The Blue Angels’ quartet of Erin Lincoln, Ashton Webb, Madi Oiler and Grace Martin won the 800m sprint medley (1:57.67) and finished second in the 4x200m relay (1:58.54), while the distance medley team of Abby Cremeans, Hailey Deem, Mary Watts and Mesa Polcyn took first with a time of 14:25.84.

The GAHS 4x400m relay team of Lincoln, Jamie Canfield, Watts and Oiler took first, with a time of 4:31.97, while the team of Oiler, McKenzie Skidmore, Trinity Eggers and Canfield was first in the 4×102.5m shuttle hurdles (1:13.66).

Gallia Academy’s 4x800m relay team of Cremeans, Polcyn, Deem and Sabrina Manygoats (11:40.39) claimed second, the high jump trio of Watts, Webb and Skidmore finished second with a combined height of 13-00, while the long jump relay team of Martin, Skidmore and Varna Thayaparan was second with a distance of 39-00.

Point Pleasant’s 4x200m relay team of Kyla Scott, Madison Hatfield, Teagan Hay and Carlee Dabney was first with a time of 1:58.21, the Lady Knights’ shot put trio of Aislyn Hayman, Morgan Roush and Cynthia Keefer was first with a distance of 82-11.75, while the PPHS discus trio of Hayman, Roush and Gabby Koons was second with a distance of 246-5.

The quartet of Hatfield, Hay, Sydnee Moore and Allison Henderson was second in the 4x400m relay (4:34.28), Scott, Dabney, Hay and Hatfield claimed second in the 4x100m relay (55.66), while the team of Moore, Scott, Dabney and Hatfield was second in the 800m sprint medley (2:04.32).

Complete results of the 2016 Saunders Relays can be found on the web at www.baumspage.com

Alex Hawley can be reached at 740-446-2342, ext. 2100.

By Alex Hawley


comments powered by Disqus